Vyriškų batų modeliai

Vyriškų batų modeliai

Vyrai dažnai stebisi moteriškų batų gausa ir pasirinkimu, tačiau pamiršta, jog vyriškų batų modelių taip pat yra labai įvairių, kurių kiekvienas turi tam tikras, tik jam būdingas savybes ir skiriasi savo išvaizda.

Žinant batų modelių pavadinimus ir pagrindines savybes juos galima greičiau surasti paprastose ar internetinėse batų parduotuvėse bei lengviau priderinti prie pasirinkto aprangos derinio.

Renkantis batus, pirmiausia reikia nuspręsti, kurio tipo ir modelio juos yra norima pirkti. Nuo to priklauso, prie kokios aprangos jie bus derinami ir kuriuo metų laiku avimi.

Vyriškus batus, pagal tai, kaip jie yra tvirtinami prie pėdos, galima suskirstyti į keturis tipus, kurių kiekvienas turi įvairius modelius.

Uždarai suvarstomi batai (close lacing)

Uždaro varstymo batų pagrindinis skiriamasis bruožas yra tas, jog suvarsčius ir užrišus raištelius jie pilnai uždaro batą. Odinės bato dalys, į kurias yra suveriami raišteliai, pilnai apspaudžia keltį, paslepia liežuvį ir nepalieka tarp savęs jokio tarpo. Šis batų tipas yra labiausiai formalus ir geriausiai iš visų tinka avėjimui kartu su kostiumu.

Klasikiniai oksfordai (oxfords)

Populiariausi, klasikiniai, uždaro varstymo batai, neturintys jokių papildomų išskirtinių savybių yra vadinami Oksfordais. Šie batai dėl savo uždaro varstymo ir aptakios formos yra ypač formalūs (ypač, jeigu jie yra juodos spalvos) ir turėtų būti avimi tik prie kostiumo ar švarko.
Klasikiniai oksfordai

Vientisi oksfordai (wholecuts)

Tai modernūs ir išskirtinai atrodantys uždaro varstymo batai, kurie yra pagaminti iš vientiso odos gabalo – puikus sprendimas vyrams, ieškantiems solidumo ir išskirtinumo vienoje batų poroje. Kaip ir klasikiniai Oksfordai, taip ir vientisi batai turėtų būti avimi su tokiais aprangos deriniais, kuriuose yra vilkimas bent jau švarkas.

Vientisi oksfordai

Lakuotos odos oksfordai (patent leather oxfords)

Iš juodos lakuotos odos pagaminti Oksfordai yra skirti tik vienai progai – renginiui, kurio aprangos kodas yra Juodas Kaklaraištis (Black Tie). Šie batai turėtų būti avimi prie juodų smokinginių kelnių – prie jokios kitos aprangos jie nedera.

Lakuotos odos oksfordai

Atvirai suvarstomi batai (open lacing)

Atviro varstymo, stiliaus batai skiriasi tuo, jog jie turi pilnai neužsidarančias odines konstrukcines dalis, skirtas batų raišteliams suverti, kurios yra prisiūtos bato liežuvio šonuose, tiesiai ant batviršio. Suvarsčius ir užrišus batus šios dalys priglunda prie liežuvio, tačiau pilnai neužsidaro ir  tarp jų lieka tarpai. Atviro varstymo batai, priklausomai nuo jų modelio, gali būti avimi tiek prie kostiumo, tiek prie kasdienės aprangos.

Derbiai (derbies)

Populiariausias atvirai suvarstomų batų modelis, pasiūtas iš kelių odos gabalų. Parduotuvėse jų pasirinkimas ypač platus – nuo solidžių ir elegantiškų, derančių prie kostiumų, iki grubesnių – puikiai tinkančių prie kasdienės aprangos.

Derbiai

Bliukeriai (bluchers)

Atvirai suvarstomas modelis, pasiūtas iš vieno odos gabalo. Jis labai panašus į derbius, tačiau skiriasi tuo, jog ir batviršis, ir šonai yra pagaminti iš vientiso odos gabalo. Kaip ir derbiai, šie batai gali būti avimi tiek prie kostiumo ar švarko, tiek prie džinsų.

Bliukeriai

Bakai (bucks)

Bakais yra vadinami derbiai, pagaminti iš verstos odos arba nubuko. Tamsiai rudos spalvos modelis dar yra vadinamas purvinu baku (dirty buck). Priklausomai nuo modelio, šie batai gali būti avimi tiek prie kostiumo, tiek prie džinsų.

Bakai

Čaka (chukka)

Tai aulinių batų modelis, turintis dvi arba tris eiles raišteliams skirtų skylių. Šie batai ypač tinka lietingoms rudens ir pavasario dienoms ir puikiai dera prie vilnonių kelnių ar džinsų.

Čaka

Dykumos batai (desert boots)

Tai Čaka batų modelio variantas, kuris nuo skiriasi tuo, jog yra pasiūtas iš nubuko (pašiaušta išorinė odos pusė) arba zomšos (pašiaušta vidinė odos pusė). Tai, ko gero, kasdieniškiausias atvirai suvarstomų batų modelis, kuris ypač stilingai atrodo tuomet, kai yra avimas prie džinsų.

Dykumos batai

Auliniai batai (ankle boots)

Tai derbiai su aukštais aulais. Nors dažniausiai jie atrodo gana kasdieniškai, galima rasti ir solidžiai bei elegantiškai atrodančių modelių, puikiai tinkančių prie kostiumo. Šio modelio batų aulo viršuje, vietoje skylių raišteliams dažnai būna pritvirtintos metalinės kilpos, padedančios greičiau ir lengviau apsiauti bei nusiauti batus.

Auliniai batai

Užsegami batai (strap on)

Užsegami batai būna be raištelių ir užsegami odiniais dirželiais su šonuose esančiomis sagtimis. Dažniausiai sagtys būna dvi, tačiau kai kurie batų modeliai turi ją tik vieną arba net tris. Nors šie batai atrodo išskirtinai ir ekstravagatiškai, juos, kaip ir atvirai suvarstomus batus, galima avėti tiek prie kasdienės aprangos, tiek prie kostiumo.

Vienos sagties monkai (single buckle monks)

Šio modelio batai yra užsegami viena sagtimi. Tai kiek retesnis užsegamų batų modelis, kuris, dėl vienos masyvesnės sagties, patinka ne visiems, todėl, ko gero, ir nėra toks populiarus.

Vienos sagties monkai

Dviejų sagčių monkai (double buckle monks)

Dviejų sagčių monkai, turintys plonesnius dirželius ir mažesnes sagtis atrodo ypač elegantiškai ir išskirtinai, todėl yra mėgstami Italijos vyrų. Puikiai dera prie dvieilio švarko ar kostiumo.

Dviejų sagčių monkai

Įsispiriami batai (slip on shoes)

Įsispiriamo tipo batai neturi nei raištelių, nei sagčių. Šie batai yra avimi, tiesiog, į juos įsispiriant. Tam, kad tai padaryti būtų patogiau, jie turi kur kas trumpesnį liežuvį ir gerokai didesnę ertmę pėdai įkišti, nei įprasti, atvirai ar uždarai varstomi batai.

Loaferiai (loafers)

Įsispiriami batai, turintys plačią, paaukštintą pakulnę. Dažniausiai būna su papildomomis elementais ant liežuvio: odinės ar metalinės dekoracijos arba odinė, skersai liežuvio einanti juosta.

Loaferiai

Vairavimo batai (driving shoes)

Ko gero, pats patogiausias iš visų įsispiriamų batų modelių. Specialaus guminio pado, turinčio nedidelius gumbelius, dėka su šiais batais ne tik patogu vairuoti, tačiau ir vaikščioti. Šio modelio batus geriausia derinti prie kasdienės vasariškos aprangos – plonesnių čino kelnių ar šortų.

Vairavimo batai

Denio/laivo batai (deck/boat shoes)

Denio batai, dažniausiai, turi dekoratyvinius raištelius, todėl jie priskiriami prie įsispiriamų batų tipo. Išskirtinė jų savybė – specialus neslystantis guminis padas. Šis, vasarai skirtas apavas, geriausiai atrodys tuomet, kai bus derinamas prie šiam šiltajam sezonui skirtos aprangos – medvilninių kelnių ar šortų.

Denio batai

Čelsiai (chelsea boots)

Įsispiriami, auliniai batai, turintys pakulnę ir elastinius įsiuvus šonuose, kurie leidžia juos patogiai ir greitai apsiauti ir nusiauti. Čelsius derinti nėra sudėtinga – elegantiškus, blizgios, lygios odos galima avėti su kostiumu aš švarku, o iš zomšos pagaminti puikiai tiks prie džinsų.

Čelsiai

O kokie vyriškų batų modeliai labiausiai patinka jums? Esate klasikos gerbėjai ir mėgstate tik tuos batus, kurie turi raištelius, o gal mėgstate atrodyti išskirtinai ir renkatės monkus ar loaferius? Nepamirškite pasidalinti savo nuomone, pastebėjimais bei užduoti klausimus žemiau esančioje komentarų skiltyje.