Trumpas dvieilis pea coat paltas

Daugiau nei 400 metų istorijos skaičiuojantis vyriškas trumpas paltas tapo tokia neatskiriama vyriško garderobo dalimi, kad net ir praėjus tiek daug laiko vis dar yra stilingas ir kabo beveik kiekvieno vyro spintoje.

Kokybiškas iš vilnos pasiūtas trumpas vyriškas paltas yra vienas pačių universaliausių vyriškų viršutinių drabužių, kurį galima dėvėti su įvairiais aprangos deriniais – nuo džinsų ir aulinių batų, iki kostiumo ir kaklaraiščio.

Šis klasikinis drabužis ne tik stilingai atrodo, tačiau ir yra ypač šiltas (jeigu pasiūtas iš storos kokybiškos vilnos) bei puikiai susidoroja su šalčiu žiemą. Vilkint šį paltą vėjuoti orai taip pat nebus tokie baisūs, nes kovai su jais idealiai tinka plati, atlenkiama apykaklė, kurią dažniausiai dar galima ir užsegti, tokiu būdų pilnai apsaugant kaklą nuo vėjo.

Trumpo vyriško palto (pea coat) istorija

Versijų apie tai, kada ir kur šis paltas atsirado, yra įvairių. Viena populiariausių teigia, jog tai įvyko dar XVI a. Nyderlanduose, kuomet šiuo drabužių pradėjo rengtis Olandijos jūrininkai. Šio palto pavadinimas – pea coat – yra kildinamas iš olandų kalbos žodžių pijjekker arba pijjakker, apibūdinančių švarką iš storo, mėlyno tvilo audinio.

Maždaug XVIII a. trumpas vyriškas paltas buvo pradėtas naudoti ir Didžiosios Britanijos Karališkajame jūrų laivyne, o 1731-ais metais buvo pirmą kartą paminėtas laivyno uniformos vadove. XIX a. trumpas vyriškas paltas tapo ir JAV Karinio jūrų laivyno uniforma.

Trumpas dvieilis paltas jūreivis

Pamažu šis drabužis, kaip, beje, ir dauguma kariuomenei sukurtų drabužių, išpopuliarėjo ir tapo prieinamas visiems, o juos kurti ir pardavinėti pradėjo net ir prabangūs prekių ženklai. Jūrų laivynas pea coat palto taip pat nepamiršo – daugelis jų šį paltą naudoją kaip uniformą dar ir dabar.

Trumpi vyriški paltai dabar

Peacoat paltų stilius ir konstrukcija išliko beveik nepasikeitę iki pat šių dienų. Parduotuvėse galima nesunkiai surasti tokių modelių, kuriuos palyginus su prieš 100 metų dėvėtais Karinio jūrų laivyno jūreivių paltais, būtų pakankamai sunku atskirti.

Šie trumpi vyriški paltai dažniausiai yra siuvami 3 modelių.

Trumpas dvieilis paltas (classic pea coat)

Tai populiariausia šio palto versija – užsegamas dvejomis eilėmis sagų, trumpas (maždaug iki klubų), turintis aukštą, atlenkiamą ir dažnai užsegama apykaklę, kuri apsaugo kaklą nuo vėjo ir sniego. Tai universaliausias modelis iš visų, kurį galima lengvai priderinti prie įvairių aprangos kombinacijų – nuo džinsų iki kostiumo.

Suitsupply tamsiai mėlynas trumpas dvieilis paltasSuitsupply

Ilgas dvieilis paltas (bridge coat)

Sukurtas išskirtinai Karinio jūrų laivyno karininkams šis paltas nuo klasikinio modelio skiriasi savo ilgiu. Palto kirpimas, konstrukcija ir modelis yra toks pats, tačiau jis yra gerokai ilgesnis – siekia šlaunų vidurį, o, kartais, ir kelius. Šiuose paltuose taip pat neretai būna naudojamos žalvarinės sagos, kas jiems suteikia papildomo solidumo ir oficialumo. Dėl savo ilgio ir formalios išvaizdos puikiai tinka dėvėti kartu su kostiumu.

Burberry ilgas dvieilis paltasBurberry

Trumpas vienaeilis paltas (single-breasted pea coat)

Nors tradicinis pea coat paltas paprastai būna su dvejomis eilėmis sagų, tačiau retkarčiais galima surasti modelių, turinčių tik vieną sagų eilę. Tai labiau kasdieniai paltai, šiek tiek primenantys darbinius švarkus, todėl geriausiai dera su kasdiene apranga.

Salle Privee tamsiai mėlynas trumpas paltasSalle Privée

Kaip išsirinkti

Visų pirmą, reikėtų atkreipti dėmesį į palto sudėtį. Norint, kad jis būtų pakankami šiltas, rekomenduojama paltą rinktis tokį, kurio sudėtyje būtų bent 80% vilnos. Žinoma, medžiagos storis taip pat turi įtakos, todėl to reikėtų nepamiršti, norint paltą dėvėti šaltomis žiemos dienomis.

Universaliausia spalva – tamsiai mėlyna. Tokios spalvos paltą bus tikrai nesunku priderinti prie įvairios aprangos. Kaip alternatyvą galima rinktis tamsiai pilką ar juodą. Norint ko nors ryškesnio iš labiau išsiskiriančio, galima rinktis tamsiai raudona ar raštais marginą modelį.

Kalbant apie dydį, reikėtų paminėti, kad trumpas dvieilis paltas turėtų būti pakankamai prigludęs prie kūno. Per didelis paltas atrodys kaip išaugtinis, o per mažas – varžys judesius ir bus nepatogus. Norint neprašauti su dydžiu, geriausia paltą matuotis vilkint storesnį megztinį – tinkamo dydžio paltas turėtų būti prigludęs, tačiau nevaržyti judesių.

Hardy Amies juodas trumpas dvieilis paltasHardy Amies
Tomas Maier juodas trumpas dvieilis paltasTomas Maier
Jigsaw tamsiai mėlynas trumpas dvieilis paltasJigsaw
Suitsupply tamsiai mėlynas trumpas dvieilis paltasSuitsupply
TM Lewin tamsiai mėlynas trumpas dvieilis paltasT.M.Lewin
Reiss žalias trumpas dvieilis paltasReiss

Kaip vilkėti

Trumpas dvieilis vyriškas paltas yra ypač universalus viršutinis drabužis, kuri gali sukurtą aprangos derinį padaryti tiek labiau kasdienį (vilkint kartu su kostiumu), tiek puošnesnį (vilkint kartu su džinsais). Ypatingų taisyklių ir gairių, kaip jį reikėtų vilkėti, nėra išskyrus tai, kad, dėvint šį paltą ant švarko reikėtų, jog jis būtų pakankamai ilgas, kad švarkas neišlįstų.

Trumpas dvieilis paltas ir kasdienė apranga

Ko gero geriausias būdas atskleisti šio palto istoriją ir paskirtį yra jūrinės tematikos įkvėpti aprangos deriniai. Storas, horizontaliomis linijomis margintas arba atlenkiamą kaklą turintis megztinis suderintas kartu su šiuo paltu bei džinsais ar šiltomis kelnėmis ne tik atrodys stilingai, tačiau ir bus šiltas. O deriniui užbaigti puikiai tiks suvarstomi auliniai batai.

Jigsaw tamsiai mėlynas trumpas dvieilis paltasJigsaw

Armor Lux mėlynas dryžuotas megztinisArmor Lux
J.Crew žalios čino kelnėsPando Wear

Velasca tamsiai rudi auliniai bataiVelasca
Tomas Maier juodas trumpas dvieilis paltasTomas Maier

Suitsupply tamsiai pilkas megztinis atlenkiamu kakluSuitsupply
Pando Wear tamsiai mėlyni džinsaiClub Monaco

Meermin juodi čelsiaiMeermin

Trumpas dvieilis paltas ir business casual apranga

Šis paltas puikiai derės ir prie verslo kasdienės aprangos, suteikdamas neretai kiek nuobodiems jos deriniams papildomo stiliaus, laisvumo ir kasdieniškumo. Tamsiai mėlynos ar pilkos spalvos paltus priderinti bus lengviausia, tačiau, kadangi tai yra viršutinis drabužis, paslepiantis po juo vilkimą aprangos sluoksnį, drąsiai galima rinktis ir ką nors įdomesnio – ryškesnės spalvos ar raštais margintą paltą.

Jigsaw tamsiai mėlynas trumpas dvieilis paltasJigsaw

Suitsupply pilkas kardiganasSuitsupply

Velasca rudi verstos odos auliniai bataiVelasca
Suitsupply balti marškiniaiSuitsupply

Oliver Spencer rudos velvetinės kelnėsOliver Spencer
Reiss žalias trumpas dvieilis paltasReiss

Suitsupply tamsiai mėlynas megztinis v formos kakluSuitsupply

Loake rudi brogai BadmintonLoake
Suitsupply balti marškiniaiSuitsupply

Caruso šviesiai pilkos kelnės iš vilnosCaruso

Trumpas dvieilis paltas ir kostiumas ar švarkas

Šioje kombinacijoje svarbiausia atkreipti dėmesį į palto ilgį. Klasikiniai, kiek trumpesni modeliai dažniausiai bus trumpesni, nei po jais vilkimas švarkas, todėl reikėtų pasirinkti kiek ilgesnį paltą, kuris pilnai uždengtų po juo vilkimą švarką. Taip pat nereikėtų pamiršti, jog trumpas dvieilis paltas yra priskiriamas prie laisvalaikio aprangos, todėl vilkint solidų kostiumą, ryšint kaklaraištį ir ruošiantis dalyvauti verslo susitikime kus kas geresnis sprendimas būtų ilgas klasikinis vienos ar dviejų sagų eilių paltas.

Suitsupply tamsiai mėlynas trumpas dvieilis paltasSuitsupply

Suitsupply pilkas languotas švarkasSuitsupply

Charles Tyrwhitt tamsiai raudonas taškuotas kaklaraištisCharles Tyrwhitt
Charles Tyrwhitt šviesiai mėlyni marškiniaiCharles Tyrwhitt

Caruso mėlynos kelnės iš vilnosCaruso

Meermin tamsiai raudoni derbiaiMeermin
TM Lewin tamsiai mėlynas trumpas dvieilis paltasT.M.Lewin

Suitsupply šviesiai pilkas kostiumasSuitsupply
Charles Tyrwhitt šviesiai mėlyni juostuoti marškiniaiCharles Tyrwhitt

T.M.Lewin tamsiai geltonas kaklaraištisT.M.Lewin

Loake tamsiai rudi verstos odos oksfordai AldwychLoake

O ką jūs manote apie trumpą dvieilį paltą? Ar turite savo drabužių spintoje šį drabužį? Nepamirškite pasidalinti savo pastebėjimais komentarų skiltyje žemiau.