Kaip derinti batus prie klasikinės aprangos

Vyriški batai – neatskiriama kiekvieno vyro aprangos dalis, kuri gali puikiai papildyti arba visiškai sugadinti kruopščiai kurtą ansamblį. Norint, kad neatsitiktų pastarasis variantas, reikia atsižvelgti ne tik į derinamų batų modelį, tačiau ir į jų spalvą, kadangi, neteisingai ją parinkus, išvengti stiliaus nelaimės bus beveik neįmanoma.

Juodas kaklaraištis (Black tie)

Oficialus ir išskirtinis Juodo kaklaraiščio aprangos kodas reikalauja ir išskirtinių batų. Priklausomai nuo aplinkos ir poreikių, rekomenduojama rinktis vieną iš keturių pagrindinių batų modelių.

Suitsupply tamsiai mėlynas smokingasSuitsupply
Loake juodi lakuoti oksfordai Loake
Brooks brothers lakuotos odos loaferiaiBrooks Brothers
Loake juodi oksfordaiLoake
Herring aksominiai loaferiaiHerring

Juodi, lakuotos odos oksfordai (patent leather oxfords) yra populiariausias pasirinkimas, derinant batus prie prie smokingo. Šiuos batus taip pat yra pakankamai lengva įsigyti, kadangi beveik visi, gerus batus siuvantys, prekių ženklai savo asortimente juos turi.

Kitas, gerokai rečiau sutinkamas pasirinkimas yra lakuotos odos įsispiriami batai (opera pumps, court shoes). Nors anksčiau jie buvo skirti tik pačiam oficialiausiam Balto kaklaraiščio (White tie) aprangos kodui, tačiau dabar juos galima avėti ir prie smokingo. Tiesa, tai gerokai labiau išsiskiriantys iš kitų batai, todėl patiks tikrai ne visiems.

Norint per daug neinvestuoti į batus, kuriuos, ko gero, teks apsiauti tik kelis kartus, galima pasirinkti klasikinius oksfordus, turinčius nosies apsiuvą (cap toe oxfords) ir odinį padą. Tačiau, tokiu atveju, reikia nepamiršti jų gerai nublizginti, kad jie atrodytų elegantiškai ir oficialiai.

Aksominius įsispiriamus batus (velvet slippers) rekomenduojama avėti tuomet, kai Black tie renginys vyksta patalpose. Jei šis renginys vyksta lauke, tuomet geriau pasirinkti vieną iš trijų likusių porų.

Kostiumas – oficiali aplinka

Kostiumas, vilkimas oficialioje aplinkoje (vestuvės, laidotuvės, verslo ar teisinė aplinka, teatras, aukšto rango vadovų susitikimas), turi kiek griežtesnius reikalavimus, kurie aprangos kodo reikalavimus, kurie galioja ir batams. Nors dabartiniais laikais šios taisyklės dažniausiai nėra tokios griežtos, tačiau, norint apsisaugoti nuo klaidų, verta pasirinkti tokius batus, kurie tikrai tiks visais atvejais.

Suitsupply pilkas kostiumasSuitsupply
Loake juodi poliruotos odos oksford batai
Loake tamsiai rudi oksfordai
Loake juodi poliruotos odos derby bataiLoake
Meermin vientisi juodi oksford bataiMeermin

Pats saugiausias ir visais atvejais tinkantis sprendimas – juodi oksfordai, turintys nosies apsiuvą. Šie batai tiks net ir pačioje griežčiausioje verslo aplinkoje, kurioje vienintelė leidžiama batų spalva – juoda. Tiesa, tokioje aplinkoje atsidurti teks, ko gero, retai, tačiau, turint įtarimą, jog taip gali nutikti, rekomenduojama pasirinkti būtent šio modelio ir spalvos batus.

Jei aplinka nėra tokia griežta, tuomet galima avėti ne tik juodos spalvos batus – galima pasirinkti rudus oksfordus. Rekomenduojamas tamsiai rudas atspalvis, kuris ne tik atrodys solidžiai, tačiau ir derės tiek prie ypač tamsių, tiek prie kiek šviesesnių kostiumų spalvų.

Aukštos pėdos kelties savininkams gerai tinkančius oksfordus (tokius, kur suvarstyti raišteliai apspaudžia keltį ir palieka tik minimalų tarpelį) surasti yra ypač sunku, todėl juos galima pakeisti derbiais, lygia nosimi arba su bato nosies apsiuvo. Kadangi šis modelis yra kiek mažiau oficialus, palyginus su oksfordais, tai rekomenduojama šiuos batus rinktis juodos spalvos.

Norintys išskirtinumo ir stiliaus gali rinktis vientisos odos oksfordus. Šie, išskirtinai atrodantys, batai tikrai neliks nepastebėti aplinkinių, tačiau tuo pačiu ir atitiks aprangos kodo reikalavimus – puikus sprendimas stilingiems vyrams, dažnai dėvintiems kostiumas oficialioje aplinkoje.

Kalbant apie batų dekoracijas reikia paminėti, jog vienintelis leidžiamas dalykas yra bato nosies apsiuvas. Šią dekoraciją turintys batai yra labiausiai tinkantys oficialiai aplinkai. Ornamentinės broginės dekoracijos formalioje aplinkoje nėra tinkamos.

Kostiumas – kasdienė aplinka

Jeigu kostiumas yra vilkimas kasdienėje aplinkoje, tuomet batams yra keliami gerokai mažesni reikalavimai. Žinoma, galima avėti ir tuos batus, kurie yra rekomenduojami oficialiam kostiumui, tačiau šiuo atveju yra kur kas daugiau laisvės, kas leidžia sukurti stilingai atrodančius derinius.

Suitsupply melynas languotas kostiumasSuitsupply
Loake tamsiai rudi verstos odos batai
Loake rudi oksford batai
Loake rudi monkai
Loake rudi loaferiai
Loake rudi auliniai bataiLoake

Neįpareigojanti aplinka suteikia gerokai daugiau galimybių, renkantis tinkančius batų modelius. Galima avėti bet kuriuos iš keturių pagrindinių batų modelių – oksfordus, derbius, monkus ar loaferius. Žinoma, jie turi būti švarūs, prižiūrėti ir nesuplyšę.

Prie šio kostiumo galima drąsiai rinktis ne tik įprastos, tačiau ir iš verstos odos pasiūtus batus. Tiesa, reikia nepamiršti, kad tokie batai nėra pats geriausias sprendimas lyjant ar sningant, todėl juos rekomenduojama avėti sausu oru.

Spalvų pasirinkimas, vilkint tokį kostiumą, taip pat yra gerokai didesnis ir neapsiriboja vien tik juoda ar tamsiai ruda. Ypač stilingai atrodo tamsiai raudoni ar šviesesnių rudų atspalvių batai, tačiau juos derinant reikėtų atsižvelgti ir į kitas aprangos detales, kad apranga nebūtų perkrauta išsiskiriančiomis detalėmis.

Norint papildomų stiliaus taškų visuomet galima pasirinkti modelį su viena ar dvejomis sagtimis. Šie batai ypač gerai derės prie dvieilio kostiumo ir atrodys išskirtinai bei stilingai.

Šiltuoju metų laiku raištelius ar sagtis turinčius batus taip pat galima pakeisti elegantiškais įsispiriamais batais, kuriuos galima avėti tiek su įprastomis kojinėmis, tiek su pėdutėmis.

Šaltuoju metų laiku prie kostiumo galima avėti ir aulinius batus, tačiau jie turėtų būti pakankamai stilingi ir elegantiški. Tai turėtų būti tie patys oksfordai ar derbiai, tik su auliuku arba įsispiriami čelsiai, šonuose turintys elastingas juosteles, padedančias juos lengviau apsiauti.

Puošni kasdienė (smart casual) apranga

Šiai aprangai tinka ta pati avalynė kaip ir prie kostiumo, vilkimo kasdienėje aplinkoje, tačiau galimus pasirinkimus galima praplėsti ir kitais batais, kurie dera prie šio kodo idėjos – puošni, elegantiška, per daug neįpareigojanti ir kasdienė, tačiau tvarkinga apranga.

Suitsupply mėlynas švarkas šviesiai pilkos kelnėsSuitsupply
Loake rudi brogai oksfordai
Loake rudi verstos odos derbiai
Loake rudi loaferiai
Loake rudi dykumos bataiLoake

Prie puošnaus kasdienio aprangos kodo renkantis oksfordus reikėtų atsižvelgti į jų dizainą – klasikiniai, nosies apsiuvą turintys batai šiuo atveju gali atrodyti kiek per daug solidžiai ir oficialiai, todėl geresniu sprendimu gali būti modeliai, papuošti broginėmis dekoracijomis.

Puikus pasirinkimas – verstos odos batai, kurie geriausiai tinka šiltuoju metų laiku prie lininių, medvilninių ar iš vilnos pasiūtų, tačiau visai žvilgesio neturinčių kelnių. Batų modelis šiuo atveju gali būti bet koks: oksfordai, derbiai, monkai ar loaferiai.

Vasaros metus prie puošnios kasdienės aprangos galima derinti įvairius įsispiriamus batus – loaferius. Reikėtų nepamiršti, jog juos galima avėti ne tik su pėdutės tipo kojinėmis, tačiau ir su įprastomis, kurių spalva ar raštas gali tapti išsiskiriančia aprangos detale ir akcentu.

Rudenį ir žiemą prie šios aprangos drąsiai galima rinktis elegantiškus aulinius batus. Ypač gražiai atrodo verstos odos auliniai batai ir iš storesnės flanelinės vilnos pasiūtos kelnės. Tik reikėtų nepamiršti, jog batai neturėtų būti per daug grubūs – tokie kur kas labiau tiks prie džinsų.

Verslo kasdienė (business casual) apranga

Priešingai, nei puošniai kasdienei aprangai, verslo kasdieniam aprangos kodui geriausiai tinka klasikiniai batų modeliai, be įvairių stiliaus įmantrybių. Taip pat, kadangi švarkas nėra sudedamoji aprangos dalis, reikėtų vengti per daug oficialių batų – oksfordų.

Vilkma mėlyni languoti marškiniaiVilkmaSuitsupply pilkos kelnėsSuitsupply
Loake rudi derbiai
Loake tamsiai raudoni derbiai
Loake rudi loaferiai
Loake rudi verstos odos bataiLoake

Rudi, suvarstomi derbiai yra vienas pačių populiariausių ir universaliausių pasirinkimų, vilkint verslo kasdienę aprangą. Šie batai taip pat tiks prie beveik bet kokios kitos aprangos, todėl juos savo batų lentynoje turėtų yra tikrai naudinga. Tikėtina, kad jie avimi bus ypač dažnai, todėl reikėtų ne tik investuoti ir įsigyti kokybišką porą, tačiau ir juos prižiūrėti, norint, kad jie ilgai tarnautų ir gražiai atrodytų.

Jeigu rudos spalvos batų nesinori, tai juos galima pakeisti į elegantišką tamsiai raudona modelį, kuris gražiai dera prie mėlynos ar pilkos spalvos kostiuminio kirpimo ar čino kelnių.

Šiltojo sezono metu puikiu pasirinkimu gali būtų ir įsispiriami batai – loaferiai. Tik reikia nepamiršti, jog, juos avint, reikėtų mūvėti įprastas kojines, o ne pėdutes. Nuogos kulkšnys, žinoma, yra visiškai normalus dalykas laisvalaikio aplinkoje, tačiau darbe, ypač susitikimo su klientais metu, geriau nerizikuoti.

Verstos odos batai ypač gerai tiks laisvesnio stiliaus verslo kasdienėje aplinkoje. Tokioje, kur marškinių dėvėti nėra privaloma, o kelnes galima iškeisti į džinsus. Tokie batai bus puikia alternatyva daugelio pamėgtiems sportiniams bateliams.

Džinsai

Vienas geriausių pasirinkimų prie džinsų – brogai arba auliniai batai. Grubesni bei labiau kasdieniai jie puikiai derės prie laisvalaikiui skirtų ir neįpareigojančių džinsų bei padės sukurti išties stilingai atrodančius derinius.

Pando mėlyni džinsaiPando
Loake rudi verstos odos monkai
Loake šviesiai rudi brogai
Loake rudi verstos odos dykumos batai
Loake rudi čelsiaiLoake

Vienas pačių stilingiausių pasirinkimų, kuris ypač gerai atrodys prie kokybiškų, mėlynų džinsų, yra rudi verstos odos monkai. Neblizgi ir šiauštą paviršių turinti bato oda derės prie džinso medžiagos, o ruda spalva sukurs visuomet gerai atrodančią ir stilingą mėlynos ir rudos spalvos kombinaciją.

Kitas, ne prastesnis sprendimas – rudi brogai. Grubesni, guminiu padu jie gali būti avimi tiek tamsiai, tiek šviesiai rudos spalvos, tačiau turbūt labiausiai išsiskiriantis derinys bus tuomet, kai tamsiai mėlynos spalvos džinsai bus mūvimi kartu su šviesai rudos (tan) spalvos brogais.

Džinsai taip pat puikiai dera kartu su įvairių stilių auliniais batais – aukštaauliais, dykumos batais ar čelsiais. Įprastos odos modeliai, turintys guminius padus tiks bet kokiu oru, o verstos odos – tuomet, kai sausa, nepriklausomai nuo metų laiko.