Vyriškų diržų gidas

Rudas klasikinis diržas

Teisingai parinktas vyriškas diržas gali tapti puikiu vyriškos aprangos akcentu, tačiau, deja, labai dažnai tenka matyti kaip tik priešingai – diržas tampa ta vyrų aprangos dalimi, kuri viską gadina.

Norint išvengti tokių ir panašių nesusipratimų, ne pro šalį būtų susipažinti su pagrindinėmis diržų savybėmis bei ypatybėmis. Žinant šiuos dalykus, išsirinkti patinkantį ir tinkantį diržą bus tikrai kur kas lengviau.

Vyriškas diržas savo konstrukcija tikrai nėra sudėtingas aksesuaras, kadangi dažniausiai susideda iš metalinės sagties ir odinės ar iš kitos medžiagos pagamintos juostos, su pradurtomis nedidelėmis skylėmis, kurios naudojamos jam užsegti. Tačiau net ir tokie paprasti aksesuarai skiriasi savo išvaizda, konstrukcija ir kokybe.

Diržo juosta

Vyriškų diržų juostas, pagal tai, iš ko jos yra gaminamos, galima suskirstyti į dvi grupes: tos, kurios yra gaminamos iš odos ir tos, kurios gaminamos iš įvairių kitų medžiagų.

Nuo diržo juostos medžiagos kokybės priklauso kaip ilgai diržas tarnaus. Nuo jos taip pat ženkliai priklauso ir galutinė šio aksesuaro kaina.

Odinė diržo juosta

Tai – populiariausi diržai, kurių galima surasti įvairių spalvų ir modelių. Beveik visi jie gaminami iš odos ir labai retai iš jos pakaitalų.

Pagrindinis šių diržų juostų skirtumas – odos kokybė. Greitosios mados prekės ženklai, suprantama, naudoja prasčiausias žaliavas, kai, tuo tarpu, kompanijos, kurių pagrindinė veikla yra kokybiški vyriškai batai, diržų juostoms naudoja gerokai aukštesnės kokybės odas.

Būtent nuo naudojamos odos kokybės priklauso diržo kaina ir jo tarnavimo laikas. Pigūs, prastesnės kokybės diržas gali sutrūkinėti, atsiklijuoti ir tapti netinkamas naudojimui per pusę metų. Tuo tarpu iš kokybiškos odos pagamintas diržas, kaip ir kokybiški odiniai batai, tarnaus ne vienerius metus.

Meermin juodas odinis diržasMeermin – juodas odinis diržas

Medžiaginė diržo juosta

Labiau kasdienių diržų juosta gali būta gaminama ir iš kitokio tipo medžiagų – medvilnės, ar sintetinio pluošto. Ši juosta dažnai būna pinta, todėl jas turintys diržai neretai yra segami ne į specialias, tam skirtas skylutes, o tiesiai į tarpus tarp pintų juostelių. Tai diržui suteikia gerokai daugiau lankstumo ir leidžia diržą pritaikyti skirtingame aukštyje mūvimoms kelnėms.

Andersons's pintas medžiaginis diržasAnderson’s – pintas medžiaginis diržas

Diržo sagtis

Ji beveik visuomet yra gaminama iš vienos ar kitos rūšies metalo, kuris nudažomas sidabrine ar auksine spalva. Pirmasis variantas yra kur kas populiaresnis, kadangi jį lengviau priderinti prie kitų aksesuarų (laikrodžio apyrankės ar sąsagų), kurie taip pat, dažniausiai, būna sidabrinės spalvos.

Diržo sagtis pagal užsegimo tipą dažniausiai būna vieno iš keturių tipų:

Atvira užsegama sagtis

Tai – populiariausias diržo sagties tipas. Ši sagtis susideda iš atviro stačiakampio rėmelio (apvalintais ar stačiais kampais) ir prie jo atskirai pritvirtintos ir judančios smeigės, kuri yra įsegama į vieną iš diržo juostoje esančių skylių. Jeigu diržo juosta yra pinta, tuomet ji smeigiama tiesiog į ertmę tarp supintų juostelių.

Polo Ralph Lauren rudas odinis diržasPolo Ralph Lauren – diržas su atvira užsegama sagtimi

Uždara įspaudžiama sagtis

Šios diržo sagties rėmelis yra uždaras ir jo vidinėje pusėje yra pritvirtinta smeigė, kuri yra įspaudžiama į vieną iš diržo juostoje esančių skylių. Smeigės antgalis būna kiek storesnis, kad neiššoktų iš diržo skylės, o pačiose diržo skylėse būna padarytos papildomos įpjovos, kad smeigė būtų galima lengviau įspausti.

Hugo Boss juodas diržas uždara sagtimiHugo Boss – diržas uždara įspaudžiama sagtimi

Atvira įspaudžiama sagtis

Tai – vienas retesnių diržo sagties variantų, kuomet jos rėmelis yra atviras, tačiau sagtis nėra užsegama, o veikia taip kaip ir uždaro tipo sagtis – smeigė yra įspaudžiama į vieną iš diržo juostoje esančių skylių.

Tom Ford juodas diržas su atvira užspaudžiama sagtimiTom Ford – diržas su atvira įspaudžiama sagtimi

Uždara užspaudžiama sagtis

Ši sagtis neturi smeigės ir diržo juosta prie jos yra tvirtinama prakišant ją pro sagtį ir užspaudžiant norimoje vietoje. Šio tipo sagtys kartais dar turi kiek kitaip veikiantį mechanizmą – diržo juosta yra prakišama pro sagtį ir užtvirtinama, paslenkant sagtyje esantį metalinį strypelį.

Uniform Experiment tamsiai mėlynas diržasUniform Experiment – diržas su užspaudžiama sagtimi

Sagtis su žiedais

Diržai su tokio tipo sagtimi yra fiksuojami ir užveržiami panaudojant du metalinius žiedus, į kuriuos yra įveriama diržo juosta.

J.Crew mėlynas baltas pintas diržasJ.Crew – diržas su sagtimi su žiedais

Diržo plotis

Diržų plotis, dažniausiai, svyruoja nuo 2cm iki 4cm.:

  • Patys siauriausi diržai (2 – 2,5cm) geriausiai atrodys tuomet, kai bus derinami prie siaurų džinsų ar kelnių ir laisvalaikio aprangos derinių.
  • Vidutinio pločio diržai (2,5 – 3,5cm), yra patys universaliausi ir tiks prie bet kokio tipo kelnių. Renkantis diržą kostiumui jis turėtų patekti būtent į šį rėžį. Nuo 3 iki 3,5cm pločio vyriškas diržas puikiai tiks klasikiniam kostiumui. Kiek siauresnis gražiai atrodys su labiau liemenuotu, siauresniais atvartais ir trumpesnio ilgio kostiumu.
  • Platesni, nei 3,5cm diržai puikiai atrodo tuomet, kai yra derinami prie klasikinio modelio džinsų, flanelinių marškinių, storų vilnonių megztinių ir aulinių batų.

Diržo ilgis

Diržo ilgiai, dažniausiai, būna nuo 80 iki 120 cm, o vienas vyriškas diržas dydis nuo kito skiriasi 5cm. Renkantis diržą parduotuvėje ant jo, dažniausiai, bus parašytas vienas skaičius, pavyzdžiui, 85 ar 105. Šis skaičius nurodo atstumą nuo diržo sagties pradžios iki vidurinės diržo juostos skylės (jei diržas turi skyles).

JAV, Didžiojoje Britanijoje ir kitose imperinius matmenis turinčiose šalyse dydis bus žymimas coliais: 32, 34, 36 ir t.t. Norint paversti į centimetrus šį skaičių reikia padauginti iš 2,5.

Diržo ilgis yra vienas iš tų aspektų, į kuriuos labai dažnai pažiūrima pro pirštus, todėl dažnai galima pamatyti vyrą nešiojantį diržą, kuris jam yra arba per trumpas (yra įsegtas į paskutinę diržo juosto skylę), arba per ilgas (įsegtas į pirmąją diržo skylę). Kartais galima pamatyti ir dar blogesnį sprendimą, kuomet dėl smarkiai per ilgo diržo yra išmušamos papildomos skylės.

Diržo ilgisTinkamo ilgio diržas – įvertas į vidurinę skylę

Norint, kad vyriškas diržas būtų tinkamo ilgio jį reikia iš karto matuotis įsiveriant jį į kelnėse esančias kilpas, o ne tiesiog užjuosiant ant liemens. Jeigu vyriškas diržas turi nelyginį išmuštų skylių skaičių, tuomet sagties smeigė turi užsisegti į vidurinę skylę. Dažniausiai tai bus 3-ioji. Kai kurie, labiau kasdienio tipo diržai turi lyginį skylių skaičių, kas yra šiek tiek universaliau, kadangi tuomet jį segti galima į vieną iš dviejų vidurinių skylių.

Pinto diržo ilgisTinkamo ilgio diržas – juosta praverta tik pro pirmą kilpą

Diržų, neturinčių skylių, tinkamą ilgį galima nustatyti labai lengvai – jis turi laisvai pralįsti tik pro pirmąją kelnių kilpą ir nesiekti antrosios.

Keičiamo ilgio diržas

Kadangi ne visuomet galima surasti tokį diržą, kuris būtų tinkamo ilgio (natūralu, kad vidutinio ilgio diržus išperka greičiausiai), tai pamažu populiarėja keičiamo ilgio diržai.

Diržo sagties tvirtinime prie diržo juostos yra naudojama speciali konstrukcija, kuomet sagtis yra tvirtinama su specialiu varžtu ar keliais mažesniais varžteliais, kurie yra įsukami į specialiai tam tikslui išmuštas skyles diržo juostoje, tokiu būdu prie jos pritvirtinant diržo sagtį. Šis sprendimas labai lengvai leidžia bet kurį ilgą diržą pasitrumpinti.

Žinoma, per trumpo diržo tokiu būdu pailginti tikrai neišeis, todėl tokios konstrukcijos diržus verta pirkti tik tuomet, kai jei yra kiek per ilgi.

Jei diržo sagtis yra prisiūta, o diržas yra per ilgas, tuomet jį galima nunešti batsiuviui, kad jis diržą patrumpintų. Jokiu būdu nereikėtų mušti papildomų skylių pačiam.

Keičiamo ilgio diržasKeičiamo ilgio diržas

Dvipusis diržas

Tai – diržai, kurie yra dviejų spalvų ir turi persisukančią aplink savo ašį sagtį, kas leidžia vienu metu turėti ir juodą, ir rudą diržą.

Visi tokio tipo diržai taip pat yra ir keičiamo ilgio, kadangi diržo sagtis tiek vienoje, tiek kitoje diržo juostos pusėje turi atrodyti vienodai. Šios sagtys yra tvirtinamos dviem nedideliais varžteliais, kurie pasislepia tuomet, kai vyriškas diržas yra įsiveriamas.

Visgi, toks universalumas turi ir vieną trukumą -turint tik vieną tokį diržą ir jį visuomet nešiojant, jis kur kas greičiau susidėvės. Taigi, prieš perkant tokį diržą reikėtų gerai pagalvoti, nes jie ir kainuoja daugiau. Turint vieną paprastą juodą diržą, pirkti dvipusį, kurio viena pusė taip pat yra juoda, ko gero, nėra labai tikslinga.

Dvipusis diržasTed Baker – dvipusis diržas

Štai tiek, apie vyriškus diržus ir jų savybes. Perskaičius šį straipsnį išsirinkti tinkamą diržą turėtų tapti gerokai lengviau.

Ar straipsnis atsakė į visus jūsų turėtus klausimus? Gal norite kažką sužinoti, apie ką nebuvo parašyta? Jeigu taip, tuomet nepamirškite užduoti savo klausimų ir pastebėjimus komentarų skiltyje žemiau.