Black tie aprangos kodas

Black Tie aprangos kodas

Kaip rengtis vyrams, gavusiems kvietimą į renginį, su nurodytu Black Tie aprangos kodu. Kuo smokingas skiriasi nuo įprasto kostiumo ir kokius drabužius bei aksesuarus dėvėti yra privaloma, kas yra nebūtina, o ko tikrai negalima. 

Black Tie aprangos kodas, pagal aprangos oficialumą, yra antroje vietoje.

Aprangos kodai

Reikia paminėti, kad Black Tie yra aprangos kodas yra skirtas vakare vykstantiems renginiams – tradiciškai, nuo 18h vakaro arba tuomet, kai nusileidžia saulė. Paprastai, Black Tie apranga yra pasipuošiama baigiamajai renginio daliai. Taigi, jei renginys prasideda per pietus, o baigiasi po 18h vakaro ar jau sutemus, tuomet rengtis pagal šį aprangos kodą yra leistina.

Aprangos kodas Black Tie gal ir retai būna įrašytas kvietimuose Lietuvoje, tačiau vyrui apie jį žinoti vistiek reikia. Nors anksčiau šis aprangos kodas buvo pakankamai griežtai apibrėžtas taisyklėmis, tačiau dabartiniu metu tos taisyklės tapo gerokai lankstesnėmis ir yra įmanomos įvairios Black Tie kodo variacijos. Štai, keletas jų.

Juodo kaklaraiščio aprangos kodo dalys

Pagrindinės privalomos Black Tie aprangos kodo sudedamosios dalys yra šios:

 • Smokingo švarkas.
 • Smokingo kelnės.
 • Smokingo marškiniai.
 • Smokingo batai.
 • Peteliškė.
 • Marškinių smeigės ir sąsagos.
 • Kojinės.

Papildomai prie aprangos gali būti:

 • Liemenė.
 • Smokingo juosta (kamerbandas)
 • Petnešos.
 • Nosinaitė.
 • Butonierė.

Smokingo švarkas

Nepriklausomai nuo spalvos, smokingo švarkas turi tam tikras, nuo įprastų švarkų jį skiriančias, savybes:

 • Užsegamas viena saga.
 • Smailėjančiais (peak) arba šaliko tipo (shawl) atvartais.
 • Sagos ir atvartai dengi juodu šilku ar kita, į ją panašia, medžiaga.
 • Įpjautos (jetted) kišenės.

Nors smokingo švarkus dažniausiai galima pamatyti juodos arba tamsiai mėlynos spalvos, tačiau vyrai, mėgstantys išskirtinumą ir modernumą, gali rinktis iš labai plataus spalvų ir raštų spektro.

Vasaros metu puikia alternatyva tampa baltos, dramblio kaulo ar kreminės spalvos švarkas, o, tuo tarpu, rudenį bei žiemą galima rinktis ir iš aksomo pasiūtą švarką.

Švarkai paprastai būna siuvami iš šukuotinės vilnos, tačiau vasarai skirtuose švarkuose gali būti naudojamas ir linas, medvilnė ar šilkas. Tuo tarpu šaltuoju metų laiku švarkai gali būti siuvami ir iš natūralios aksominės medvilnės.

Juodas smokingo švarkasHackett
Tamsiai mėlynas smokingo švarkasSuitsupply
Pilkas smokingo švarkasSuitsupply
Tamsiai mėlynas aksominis smokingo švarkasSuitsupply
Tamsiai raudonas smokingo švarkasDunhill
Baltas smokingo švarkasBoglioli

Smokingo kelnės

Smokingo kelnės taip pat turi kelis skiriamuosius elementus, kurie jas išskiria iš kitų:

 • Juodos arba tokios pačios spalvos kaip smokingo švarkas.
 • Neturi kilpų diržui.
 • Ant išorinės kelnių siūlės yra šilko, ar kitos, į jį panašios medžiagos, juosta.

Smokingo kelnės niekuomet nėra mūvimos su diržu, todėl jos neturi kilpų skirtų jam įverti. Kai kurie modeliai turi šonuose nedidelius dirželius, kuriais galima reguliuoti jų plotį, tačiau tuo nereikėtų piktnaudžiauti, kadangi smokingo kelnės, kaip ir visos kitos kelnės, turėtų būti tinkamo dydžio ir nesmukti.

Perkant smokingo kelnes atskirai nuo švarko jos turėtų būti juodos spalvos. Jei jos yra viename komplekte kaip ir švarkas, tuomet, suprantama, jos turėtų būti tokios pačios, spalvos, medžiagosir rašto kaip ir smokingo švarkas.

Juodos smokingo kelnėsHackett
Tamsiai mėlynos smokingo kelnėsSuitsupply

Smokingo marškiniai

Smokingo marškiniai taip pat skiriasi nuo įprastų:

 • Neturi jokių sagų, tik vieną ties apykakle.
 • Ties krūtine dekoruoti klostėmis arba marsela (marcella) dar kitaip vadinama pikė (pique) medžiaga.

Ko gero, pirmiausiai į akis krenta tai, kad smokingui skirti marškiniai neturi jokių sagų. Tose vietose, kur turėtų būti sagos yra paliktos tik sagoms skirtos skylės, pro kurias turi būti kišamos sąsagos (rankogaliuose) arba smeigės (vietoj pagrindinių sagų).

Ties krūtine šie marškiniai turi papildomas dekoracijas, kurios būna dviejų tipų: marsela (dar kitaip vadinama pikė) raštu austą medžiagą, turinčią reljefinį raštą, arba vertikalias išilgai krūtinės einančios klostes.

Nors pagal aprangos protokolą marškinių apykaklė turėtų būti tik klasikinė, tačiau dabartiniu metu yra leidžiamos ir apykaklės su sparneliais (wing collar).

Smokingo marškiniai marsela

Suitsupply

Smokingo marškiniai su klostėmis

Suitsupply

Smokingo batai

Prie smokingo gali būti derinami keleto modelių batai:

 • Juodi, lakuotos odos oksfordai.
 • Aksominiai įsispiriami batai.
 • Juodi, lakuotos odos įsispiriami batai.
 • Juodi, lakuotos odos derbiai.

Nors pagal aprangos protokolą prie Juodo kaklaraiščio aprangos turėtų būti avimos tik pirmos trys batų poros, tačiau dabartiniais laikais, taisyklėms vis labiau nykstant, tapo priimtina avėti ir juodus lakuotos odos derbius.

Tiesa, taupumo sumetimais lakuotos odos oksfordus galima pakeisti ir į klasikinius, įprastos odos, tačiau tokiu atveju juos reikia kaip reikiant nuvalyti, kad jie kuo labiau blizgėtų ir neatrodytų, kaip paprastų batų pora.

Juodi lakuotos odos oksfordaiLoake
Juodi aksominiai įsispiriami smokingo bataiChurch’s
Juodi lakuotos odos įsispiriami smokingo bataiBrooks Brothers
Juodi lakuotos odos derbiaiAllen Edmonds

Peteliškė

Nepriklausomai nuo smokingo švarko spalvos pie jo reikėtų ryšėti juodos spalvos peteliškę. Idealiu atveju ji turėtų būti iš tos pačios medžiagos, kuria ir papuošti švarko atvartai, dažniausiai – iš šilko ar satino. Norint sukurti papildomo akcento galima pasirinkti juodą peteliškę, turinčia subtilius, reljefinius raštus.

Kitas svarbus dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį yra tas, jog peteliškė turėtų būti surišama rankomis (selftie). Bet kokia iš anksto surišta (pre-tied) peteliškė neatrodys stilingai ir gali labai greitai sugadinti kruopščiai kurtą derinį. Išmokti ją susirišti tikrai nėra sunku, todėl į tai tikrai nereikėtų žiūrėti pro pirštus.

Juoda smokingo peteliškė

Suitsupply

Marškinių smeigės ir sąsagos

Kadangi smokingui skirti marškiniai neturi sagų, tai jų susegimui yra naudojamos sąsagos (rankogaliams susegti) ir smeigės (vietoj paprastų marškinių sagų).

Jos nebūtinai turi būti iš vieno komplekto, tačiau turi derėti tiek tarpusavyje, tiek su visa likusia smokingo apranga. Labai svarbu naudoti tos pačios spalvos metalą – jeigu sąsagos yra puoštos sidabrinės spalvos metalu, tuomet ir smeigės turėtų būti tokios pačios.

Smokingo sąsagos T.M.Lewin
Smokingo smeigėsSuitsupply

Kojinės

Juodo kaklaraiščio aprangos kodui rekomenduojamos ilgos, iki kelių, juodos spalvos šilkinės kojinės. Jos net tik atrodys prabangiai ir derės prie visos aprangos, tačiau ir padės išvengti nuogos blauzdos efekto sėdint ar šokant.

Juodos šilkinės kojinės

Suitsupply

Liemenė

Smokingui skirta liemene yra šiek tiek kitokia, nei tradicinė – ji yra gerokai giliau iškirpta bei turi iš natūralaus ar dirbtinio šilko pasiūtus atvartus, kurie turėtų būti iš tos pačios medžiagos ir tokios pačios spalvos kaip ir smokingo atvartai. Dažniausiai šios liemenės būna arba juodos, arba tamsiai mėlynos (midnight blue) spalvos. Užsagstomo viena arba dvejomis eilėmis sagų.

Nors anksčiau liemenė buvo privalomas Juodo kaklaraiščio aprangos kodo elementas, tačiau dabar ji rekomenduojama tik tais atvejais, kai smokingo kelnių liemuo yra kiek žemiau, tam, kad jį uždengtų ir nesimatytų išlindusių marškinių.

Vienaeilė smokingo liemenėCharles Tyrwhitt
Dvieilė smokingo liemenėRalph Lauren

Smokingo juosta (kamerbandas)

Liemens juosta dažniausiai būdavo naudojama esant šiltesniam orui kaip alternatyva smokingo liemenei. Jos tikslas toks pats, kaip ir liemenės – pridengti smokingą vilkinčio vyro liemenį.

Tai iš šilko ar šilko ir vilnos pasiūta plati juosta, kuri yra juosiama aplink liemenį. Jos priekyje yra nedidelės horizontalios klostės, kurios gali būti arba kaip mažos kišenės, arba jų imitacija. Rekomenduojama kamerbando spalva – juoda.

Kamerbandas

Petnešos

Smokingo kelnės, kurios neturi šonuose dirželių gali būti mūvimos kartu su petnešomis. Bet kokios petnešos netiks – jos turi būti su kilpomis, į kurias segamos vidinėje kelnių pusėje esančios sagos (jei šių sagų kelnių vidinėje pusėje nėra, tuomet jas galima įsiūti). Petnešos su segtukais yra per daug kasdienės, todėl Juodo kaklaraiščio aprangos kodui nėra tinkamos.

Petnešų spalva nėra labai svarbi, kadangi jos nebus matomos, nes bus paslėptos po liemene arba švarku, kurio nusivilkti negalima, jeigu nėra vilkima liemenė.

Smokingo petnešos

Suitsupply

Nosinaitė

Dar vienas labai svarbus Juodo kaklaraiščio aprangos elementas yra nosinaitė, kuri dar kitaip yra vadinama fantazija. Ji yra kišama į švarko išorinę kišenę, esančia ties krūtine.

Nosinaitė nėra privalomas aksesuaras, tačiau, nusprendus ją naudoti, reikėtų rinktis ne šilkinę, tačiau linine ar medvilninę baltą nosinaitę.

Balta nosinaitė

Suitsupply

Butonierė

Tai yra gėlės žiedas, kuris nešiojamas švarko atvarte specialiai tam skirtoje išpjovoje. Tai nėra privalomas Juodo kaklaraiščio aprangos elementas, tačiau, norint šiek tiek išsiskirti iš kitų, jis gali tapti puikiu sprendimu, papildomam akcentui sukurti.

Dažniausiai butonierei yra naudojamas šių gėlių žiedai:

 • Baltas ar raudonas gvazdikas.
 • Rugiagėlė.
 • Rožė.
 • Gardenija.

Štai tiek, apie Juodo kaklaraiščio aprangos kodą. Akivaizdu, jog nemaža dalis sudedamųjų šios aprangos kodo dalių gali būti panaudota tik šio renginio metu, todėl, dažniausiai, smokingas yra ne perkamas, o nuomojamas. Be abejo, tai yra kur kas pigiau, tačiau, norint, kad jis gerai tiktų ir gražiai atrodytų, jį reikėtų pirkti arba siūtis.

O ką jūs manote apie Juodo kaklaraiščio aprangos kodą? Ar yra tekę sudalyvauti tokiame renginyje? O gal dar tik ruošiatės? Būtinai pasidalinkite savo pastebėjimais ar klausimai komentarų skiltyje žemiau.