Kaip užsirišti kaklaraištį

Išmokti užsirišti kaklaraištį nėra labai sunku – internete informacijos nors vežimu vežk. Tačiau išmokti užsirišti jį taip, kad sulauktum iš aplinkinių komplimentų, o mazgas atrodytų gražiai – kur kas sudėtingesnis uždavinys.

Kadangi kaklaraištis, ir tai kaip jis surištas, yra ta aprangos dalis, į kurią visuomet nukrypsta aplinkinių žvilgsniai, tai ir jo išvaizda turėtų būti nepriekaištinga. Tai dažnai būna aktualu verslo susitikimuose, kuomet svarbu, kad kiekviena aprangos dalis, nuo kojų iki galvos, atrodytų nepriekaištingai ir padėtų sudaryti gerą įspūdį.

Tai yra antroji straipsnių ciklo apie kaklaraiščius dalis:

Pagrindiniai aspektai, kurie yra svarbūs, norint gražiai užsirišti kaklaraištį:

  1. Kaklaraiščio mazgas.
  2. Kaklaraiščio plotis ir storis.
  3. Kaklaraiščio ilgis.
  4. Kaklaraiščio mazgo forma.
  5. Duobutė / bangelė (dimple).
  6. Derinimas su marškinių apykakle ir švarko atvartais.

Kaklaraiščio mazgas

Matematiškai skaičiuojant, kaklaraiščio užrišimo būdų yra 177.147. Pagal kitus šaltinius yra 85 skirtingi kaklaraiščio mazgai, iš kurių 13 yra vizualiai pakankamai gražūs, kad juos būtų galima naudoti.

Be abejonės, visų kaklaraiščio mazgų žinoti tikrai nereikia – užtenka 4 pagrindinių kaklaraiščio užrišimo būdų: Four-in-Hand, Pratt/Shelby, Half-Windsor ir Windsor.

Four-in-Hand kaklaraščio mazgas

Kaklaraiščio mazgas Four-in-HandPavadintas pagal XIX amžiaus to paties pavadinimo džentelmenų klubą.  Tai yra paprasčiausiai užrišamas, universalus ir mažiausiai formalus kaklaraiščio mazgas.

Ploniausias iš visų ir labiausiai asimetrinis kaklaraiščio mazgas. Idealiai surišus turėtų aiškiai matytis asimetrinės formos trikampis.

Šiuo mazgu surištas kaklaraištis efektingai atrodo, kuomet nėra prigludęs prie krūtinės, o šiek tiek iškilęs virš jos. Norėdami tai padaryti, verždami mazgą, kilstelėkite jį į viršų ir palaikykite jį tokioje pozicijoje.

Visgi, vienas pačių geriausių šio kaklaraiščio mazgo privalumų, ko gero, yra tas, kad jis yra labai paprastai išrišamas – pakanka tik ištraukti siaurąjį galą iš kilpos ir kaklaraištis pats išsivynios.

Kaip užsirišti kaklaraištį Four-in-Hand būdu:

Pratt / Shelby kaklaraiščio mazgas

Kaklaraiščio mazgas PrattPavadintas JAV Prekybos Rūmuose dirbusio Jerry Pratt garbei, kuris jį ir išrado. Šį mazgą išpopuliarino žinių pranešėjas Don Shelby, todėl jis kartais vadinamas ir jo vardu. Tai – universalus, elegantiškas, vidutinio dydžio kaklaraiščio mazgas. Rišant šį mazgą kaklaraištyje automatiškai susiformuoja duobutė.

Pratt / Shelby kaklaraiščio mazgas iš tikrųjų yra labai retai sutinkamas mazgas, tačiau tai tikrai nereiškia, kad jo nereikėtų mokėti rišti. Šis simetriškas kaklaraiščio mazgas puikiai tiks tuomet, kai, pabandę surišti Windsor mazgą pamatysite, kad jis gavosi neproporcingai didelis.

Vienas šio mazgo privalumų yra tas, kad jį teisingai rišant automatiškai formuojasi duobutė, todėl, norint jį stilingai ir gražiai surišti nereikės praleisti daug laiko.

Kaip užsirišti kaklaraištį Pratt / Shelby būdu:

Half-Windsor kaklaraiščio mazgas

Kaklaraiščio mazgas Half WindsorVidutinio dydžio, beveik simetriškas mazgas. Gerai surištas suformuoja ryškią ir gilią duobutę.

Tai asimetrinis kaklaraiščio mazgas, kuris yra didesnis tiek už Four-in-Hand, tiek už Pratt / Shelby mazgą. Kadangi pats mazgas yra didesnis, tai geriausiai jam rišti tinka plonesni kaklaraiščiai. Windsor mazgą patogu rišti tuomet, kai norima suformuoti asimetrinės formos trikampį mazgą, tačiau surištas Four-in-Hand mazgas gaunasi per mažas.

Kaip užsirišti kaklaraištį Half Windsor būdu:

Windsor kaklaraiščio mazgas

Kaklaraiščio mazgas WindsorDidelis ir simetriškas kaklaraiščio mazgas, sukurtas bandant atkartoti Vindsoro kunigaikščio nešiojamą kaklaraiščio mazgą. Labiausia formalus iš visų 4 kaklaraiščio mazgų.

Didžiausias, storiausias ir labiausiai simetriškas iš visų kaklaraiščio mazgų. Geriausiai tinka su plačiomis marškinių apykaklėmis ir plonos medžiagos kaklaraiščiais. Gerai surištas turėtų suformuoti gražų simetrišką trikampį.

Kadangi rišant šį mazgą yra daroma daug apvyniojimų, tai ir pats kaklaraištis turėtų būti šiek tiek ilgesnis. Tai ypač aktualu aukštiems vyrams, nes rišant Windsor mazgą gali tiesiog pritrūkti kaklaraiščio ilgio.

Iš visų kaklaraiščio mazgų, šį yra sunkiausiai gražiai surišti, kadangi turi būti parinktas tinkama storio ir pločio kaklaraištis.

Kaip užsirišti kaklaraištį Windsor būdu:

Kaklaraiščio mazgai skiriasi savo dydžiu ir simetrija:
[table width=“100%“ colalign=“left|center|center|center|center“] ,Kaklaraiščio mazgas Four-in-HandFour-in-Hand,Kaklaraiščio mazgas PrattPratt\, Shelby,Kaklaraiščio mazgas Half WindsorHalf Windsor,Kaklaraiščio mazgas WindsorWindsor
Mazgo dydis,2/5,3/5,3/5,4/5
Simetrija,3/5,4/5,3/5,5/5
[/table]

Taigi, priklausomai nuo to, kokio dydžio ir simetrijos mazgą yra norima surišti, reikia pasirinkti atitinkamą kaklaraiščio rišimo būdą.

Kaklaraiščio plotis ir storis

Nusprendus, kokio tipo mazgas bus rišamas, reikia parinkti atitinkamą kaklaraištį. Tam tikrų mazgų yra beveik neįmanoma gražiai surišti, kad ir kaip stengtumeis, jeigu nėra parinktas atitinkamo pločio ar storio kaklaraištis.

Storesni kaklaraiščiai turėtų būti naudojami rišant mažus, mažai apvyniojimų turinčius mazgus: Four-in-Hand ir Pratt/Shelby. Dažniausiai, rišant su jais didesnius mazgus jie gausis dideli, stori ir negražūs.

Su plonesniais kaklaraiščiais gražiausiai atrodys didesni, daugiau apvyniojimų reikalaujantys mazgai: Half-Windsor ir Windsor.

Priklausomai nuo kaklaraiščio pločio, keičiasi ir visas surišto mazgo plotas – tiek aukštis, tiek ir pats plotis. Tad, derinant jį prie marškinių apykaklės, reikia į tai atsižvelgti ir mazgą užsirišti tokį, kad jo dydis derėtų prie marškinių apykaklės.

Kaklaraiščio ilgis

Norint gražiai užsirišti kaklaraištį nepakanka gražiai surišti mazgą – reikia, kad ir pačio kaklaraiščio ilgis būtų geras. Kadangi kaklaraiščiai yra gaminami skirtingų ilgių, tai ir galutiniai kaklaraiščių ilgiai po tokio paties mazgo surišimo skirsis. Gudraus sprendimo čia nelabai yra – tiesiog mazgą reikia rišti per kelis kartus, kol kaklaraiščio ilgis bus geras.

Teisingas kaklaraiščio ilgis turėtų būti tarp diržo pradžios ir jo vidurio. Jis neturėtų būti nei ilgesnis, nei trumpesnis.

Kaklaraiščio ilgis

Duobutė / bangelė (dimple)

Duobutė / bangelė, arba angliškai dimple, vadinama įduba, kuri yra suformuojama kaklaraiščio mazgo gale – maža stiliaus detalė, kuri suteiks surištam kaklaraiščio mazgui išskirtinumo.

Duobutę / bangelę nėra taip paprasta suformuoti. Geriausiai tam tiks storesni ir platesni kaklaraiščiai. Medžiaga, iš kurios pagamintas kaklaraištis, irgi turi įtakos tam, kaip atrodys įdubimas.

Formuojant duobutę / bangelę nereikia stengtis jos padaryti simetriškos ar labai gražios – ji turi atrodyti spontaniškai ir nerūpestingai.

kaklaraiščio duobutė

Kaklaraiščio derinimas su marškinių apykakle ir švarko atvartais

Gražiai surištą kaklaraiščio mazgą yra svarbu teisingai suderinti su marškinių apykakle. Apie tai galima daugiau paskaityti įraše kaip derinti kaklaraištį su marškinių apykaklę.

Kita svarbi taisyklė yra ta, kad kaklaraiščio plotis turi būti toks, kokio pločio yra švarko atvartai. Žinoma, nereikia su liniuote matuoti milimetro tikslumu, tačiau, jeigu švarko atvartai bus siauri, o kaklaraištis platus, tai ši kombinacija tikrai neatrodys gražiai.

Reziumė

Perskaičius šį įrašą, ko gero, susidarė įspūdis, kad gražiai užsirišti kaklaraištį yra pakankamai sudėtinga. Jeigu tai bandysite daryti pirmą kartą, tai susidarytas įspūdis yra visiškai teisingas.

Atrinkti, koks mazgas geriausiai tinka kaklaraiščiui, jį gražiai surišti, padaryti duobutę, įsitikinti, kad galiukas siekia diržo sagtį, priderinti prie marškinių apykaklės ir švarko atvartų pločio – šis darbų sąrašas gali atrodyti labai ilgas ir nereikalingas. Tačiau, norint gerai atrodyti, tai padaryti reikia, nes kaklaraištis dažniausiai yra ta viršutinės aprangos dalis, kuri sukuria akcentą ir kurią visi pastebi.

Nuo to, kaip teisingai bus atlikti prieš tai išvardinti darbai, priklauso, koks įspūdis bus sudarytas – teigiamas ar neigiamas. O pirmas įspūdis, kaip žinia, lemia labai daug, todėl niekas nenori jo sugadinti.

Kaip ir su visais dalykais, taip ir su kaklaraiščio rišimu, – kuo daugiau tai darysi, tuo geresnis tapsi. O tikras džentelmenas gražiai užsirišti ir priderinti kaklaraištį turi mokėti, nes niekada nežinai, kam ir kada prireiks sudaryti gerą įspūdį.